Pasztet z indyka z żurawiną
Delikatny pasztet z indyka z dodatkiem wątróbki drobiowej i żurawiny namoczonej w czerwonym winie, z wierzchu pokryty warstwą z płatków migdałowych. Mięso i warzywa na pasztet można ugotować wieczorem i zostawić w bulionie do ostudzenia, do następnego dnia. Z podanych składników wychodzą nam 2 małe foremki pasztetu 10 x 22 cm.
Składniki:
- 5 łyżek suszonej żurawiny,
- 150 ml czerwonego wina,
- 3 łyżki cukru,
- 1,5 l bulionu drobiowego,
- 2 liście laurowe,
- 4 ziarna ziela angielskiego,
- 2 marchewki (średnie),
- 1 pietruszka,
- 600 g piersi z indyka,
- 300 g wątróbki drobiowej,
- 1 bułka kajzerka,
- 2 jajka,
- sól i pieprz,
- gałka muszkatołowa,
- zioła prowansalskie,
- 1 żółtko,
- 3 łyżki mleka,
- 4 łyżki płatków migdałowych.
Wino przelać do rondelka. Dodać cukier i zagotować całość, do momentu rozpuszczenia się cukru. Zestawić z palnika. Wsypać żurawinę i odstawić do namoczenia.
Bulion zagotować, wrzucić pociętą na mniejsze kawałki pierś z indyka, obrane marchewki, pietruszkę, liście laurowe i ziele angielskie. Gotować całość na małym ogniu do momentu, kiedy warzywa będą miękkie.
Pierś z indyka i warzywa wyjąć na talerz, a do bulionu wrzucić umytą wątróbkę i gotować na małym ogniu przez 10 minut. Zdjąć z ognia, wyjąć wątróbkę, a w rosole namoczyć kajzerkę.
Kiedy kajzerka będzie już dobrze nasączona, wyjąć ją i odłożyć na bok.
Mięso, wątróbkę i warzywa dobrze wystudzić. Kiedy już będą wystudzone - zmielić trzykrotnie wszystkie składniki w maszynce do mielenia mięsa. Dodać 2 jajka i około 1 szklanki bulionu (ilość wykorzystanego bulionu, należy dobrać tak, żeby masa nie była zbyt sucha). Doprawić solą, pieprzem, gałką muszkatołową i ziołami prowansalskimi. Dokładnie wymieszać. Żurawinę odcedzić z wina, dodać ją do masy i jeszcze raz wymieszać całość.
Przygotować 2 małe foremki 10 x 22 cm (z folii aluminiowej lub papieru). Przełożyć do nich masę na pasztet. Wyrównać. Wierzch posmarować żółtkiem roztrzepanym z mlekiem i posypać równomiernie płatkami migdałowymi.
Piec w temp. 180°C przez około 60 minut. Po upieczeniu pasztety wystudzić całkowicie, przy uchylonych drzwiczkach piekarnika. Włożyć do lodówki – najlepiej na całą noc.
0 komentarze